Domy szkieletowe (kanadyjskie)
Wybór projektu domu to jedna z najważniejszych decyzji, dlatego oprócz wykonania gotowych projektów jesteśmy wstanie wykonać projekty indywidualne. Jeśli spodoba Ci się gotowy projekt tradycyjnego domu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaadaptować go do konstrukcji szkieletowej. W przypadku budowy obiektów z wykorzystaniem konstrukcji drewnianej, dane GUS wskazują, ze
corocznie wzrasta zainteresowanie wśród inwestorów tą technologią wznoszenia zabudowań́. Krajowi inwestorzy coraz częściej decydują się na budowę domu z drewna, a w ostatnim roku zrealizowano ponad 1500 takich budów, gdzie 10 lat wcześniej było ich niecałe 300. Zalety domów szkieletowych względem domów budowanych w sposób tradycyjny.
1. Czas trwania budowy
W przypadku technologii tradycyjnej budowa może trwać nawet ponad rok, co wymaga etapowania robot ze względu na zmiany pogodowe oraz związane z nią powstające ograniczenia (np. mrocz, deszcz). Konieczne jest również sezonowanie budynku, które trwa zwykle kilka miesięcy. Bowiem materiały budowlane wykorzystane podczas budowy murowej potrzebują czasu, aby oddać wilgoć. Natomiast w technologii szkieletowej proces budowy domu trwa od 3 do 4 miesięcy. W związku z tym warunki pogodowe nie mają większego wpływu na czas trwania budowy. Ponadto elementy łączone są na sucho, nie używa się materiałów mokrych.
2. Konstrukcja, fundamenty, ewentualne przeróbki
Konstrukcja szkieletowa jest zdecydowanie lżejsza niż w przypadku konstrukcji w technologii tradycyjnej, dlatego też dom szkieletowy nie wymagają̨ aż̇ tak mocnych fundamentów jak murowany. Konstrukcja może być wykonana na tzw. „fundamencie oszczędnym”. Jednocześnie należy wskazać́, ze nie ma przeciwwskazań́, aby wybudować dom o konstrukcji szkieletowej na fundamentach przygotowanych pod dom murowany. Ponadto domy wzniesione w konstrukcji szkieletowej są̨ łatwiejsze w rozbudowie, niż domy tradycyjne. Remont może zostać wykonany łącznie z ewentualnymi przeróbkami instalacji w krótkim czasie bez kucia i gruzu.
3. Izolacja cieplna i akustyczna
Budynki o konstrukcji szkieletowej nagrzewają się znacznie szybciej niż murowane. Niskie współczynniki przenikania ciepła użytych materiałów sprawiają, że straty energii są małe, a co za tym idzie, koszty ogrzewania też są niższe. W związku z tym, domy szkieletowe są w stanie nagrzać się od 8 do 21 stopni w około dwie godziny. Natomiast w przypadku murowanych – ogrzanie pomieszczeń od 8 do 21 stopni trwa blisko 48 godzin. Dodatkowo domy szkieletowe dobrze izolują odgłosy z zewnątrz, wiec mieszkając nawet przy ruchliwej ulicy, dom będzie cichy.
4. Wytrzymałość
W obu przypadkach technologii wznoszenia zależy od poprawności przebiegu prac, jakości wykorzystanych materiałów, jak i od tego czy dba się o budynek na etapie użytkowania. Według obowiązujących przepisów, okres żywotności materiałów zarówno do budowy domów szkieletowych jak i murowanych to minimum 50 lat. Dzięki prawidłowej eksploatacji oraz konserwacji można ten czas wydłużyć.